Marka Hizmetleri Nedir?

Marka Nedir?

Bir şirketin veya firmanın ürünlerine verdiği isimler olarak tanımlanabilir. Bu firmanın kendi adı olabildiği gibi ürünleri için kullanıldığı isimler de olabilmektedir.Marka, bir ürünü, bir hizmeti benzerlerinden veya diğer ürünlerden ayırt etmek için kullanılan isimler, amblemler, desenler, sayılar, sözcükler, harflerdir. Baskı yöntemi ile çoğaltılıp dağıtılabilmektedir. Bir ürünün pazarda olduğu sürece devam eden sınai mülkiyet hakkıdır. Markalar, isim olabildiği gibi şekil, desen olabilmektedir. Firmaların isimleri dışındaki amblemleri de olabilmektedir. İsim ve amblem birlikte tescil edilmektedir.

Farklı çeşitleri vardır. Üretilen ticari bir mala verilen isme, Ticari Markalar, bir hizmetin sunulması amacıyla kullanılan isme Hizmet Markaları, pek çok işletme tarafından işletmelerin ortak özelliklerini, kalitesini ve üretim koşullarını garanti almak için Garanti Markaları ismi verilir. Yanısıra üretim, ticaret, hizmet alanlarından oluşan grupların kullandığı markalara da Ortak Markalar denmektedir.
Marka seçilirken pek çok konuya dikkat edilmesi gerekir. Firmanın üretim alanı, veya ürünlerin özellikleri, pazardaki konumları ve tek olabilme nitelikleri gibi unsurlara dikkat edilerek isim ve amblemleri belirlemekte yarar vardır. Benzer ürünler veya pazardaki benzer firmalarla benzerlik göstermemesi faydalıdır. Ayrıca akılda kalıcılık veya dikkat çekicilik de ön planda tutulmalıdır.

Bir isim yaratıldıktan sonraki aşaması  tescili aşaması olmalıdır. Böylece hukuki olarak koruma altına alınmış olur. Marka ekonomik bir değer olduğu gibi yaşlanmayan, ölmeyen kendi başına bir unsurdur. Marka ürün veya firmaların reklamlarında kullanılan en önemli unsurdur. Marka kaliteyi işaret eden, diğer ürün ve firmalardan kendini ayıran bir nitelikte olmalıdır ki pazarda sıyrılabilsin.

Kısaca bir firmanın ürünlerini diğerlerinden ayırmaya yarayan ve var olmasını sağlayan isim, sözcük, harflerden oluşan ve amblemlerle birlikte de kullanılabilen unsurlardır.

Marka İzleme

Benzer Marka

Marka Tescili

Yurtiçinde ve yurtdışında bülten taraması yapılarak yayına çıkan benzer markaların raporlandığı Takip hizmetimizdir. Yayında tespit edilen benzer veya aynı markalara itiraz etmek suretiyle hakların korunması ve ihlallerin önlenmesi sağlanabilir.

 

Marka Araştırması

Benzer Marka

Marka Araştırma

Online Hizmet bölümüzde yer alan Marka Araştırması bölümünde tescil ettirmeyi düşündüğünüz bir markanın bugüne kadar yayınlanmış markalar arasında bir benzerinin olup olmadığını, varsa hangi firmaya ait olduğunu araştırabilirsiniz. Bu bölüm ücretsiz olup kullanıcı kaydı yapmanız yeterlidir. Detaylı araştırmalarınız için ise uzmanlarımız daima size destek olmaya hazırdır.

Markanızın yurtdışında da araştırılmasını istiyorsanız lütfen danışman veya vekillerimizi arayınız.