ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

kalite yönetim sistemleri

İSO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ

 ISO 9001 K.Y.S.

 ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, Dünya çapında, 1.000.000 ‘dan fazla kuruluş  tarafından uygulanan, Genel Yönetim Sistemi haline gelmiştir.

  •  ISO 9001 K.Y.S. müşteri memnuniyetinin sürekli artırılmasını hedef almıştır.
  •  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, Sürekli iyileştirme prensibini esas olarak aldığı için,  iç ve dış organizasyonlarda kuruluşun planlı ve periyodik şekilde denetim ve kayıt işlevlerini  geliştirdiği için kuruluşa uzun soluklu fayda sağlamaktadır.
  •  ISo 9001 K.Y.S Süreç Odaklı bir sistemdir.  

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Belgesnin alınması için ilk etapta kuruluşun iso 9001 standardını uygulaması ve devamlılığını sağlaması gerekmektedir. standartda belirtilen genel şartların kuruluşun işleyişini aksatmayacak, iş yükü yerine prosesleri kolaylaştıracak şekilde entegre edilmesi esas alınmalıdır. Bu hususta, TAŞAR DANIŞMANLIK iso 9001 belgesi almak isteyen kuruluşlara yardımcı partner ve danışman olmaktan onur duyacaktır. iso 9001 sisteminin kuruluşa entegre edilmesi ve sistemin devamlılığının sağlanması teyit edildikten sonra, akredite edilmiş denetim firmaları vasıtasıyla kuruluş denetime tabi tutulur. denetim sonrası rapora göre kuruluş varsa düzeltici faaliyetlerini tamamlayarak sertifikasyon talebinde bulunur. düzeltici faaliyet yok ise denetim kuruluşu tarafından belge almaya hak kazanır.

ISO 9001 Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

ISO 9001 Kalite Yönetim sistemi, genel kurallar içeren ve her türlü,her kapsamda faaliyet gösteren kuruluşlara uygulanabildiği için, kuruluş kapsam, faaliyet alanı, alt yapısı gibi faktörler kalite yönetim sisteminin entegrasyonunun zamanlaması hususunda değişken etkenler gösterebilmektedir. Bu sebeple ISO 9001 Belgesinin ne kadar sürede alınabileceği ön görülememektedir.

ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır?

Kuruluş, ISO 9001 Sertifikası almak için, kalite yönetim sistemini entegre edip devamlılığını sağladıktan sonra, AKREDİTASYON Kurumlarından AKREDİTE edilmiş DENETİM firmasına başvuruda bulunarak DENETLENMEYİ talep edebilir. AKREDİTE denetim firmasının AKREDİTASYON kapsamında kuruluşun faaliyet alanının olması esas alınmaktadır. Yani her Akredite Edilmiş firma, tüm kuruluşları denetleyebilme yeti ve yetkisine sahip değildir. Türkiye’ deki Akreditasyon kuruluşu TÜRK AKREDİTASYON KURUMU‘dur. Türk Akreditasyon Kurumu tarafından onaylı kuruluşları görebilmek için  linki tıklayarak Türk AKREDİTASYON KURUMU nun Resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz ; https://secure.turkak.org.tr/kapsam/search 

ISO 9001 Belgesinin Süresi Var mıdır?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, kuruluşa uygulanıp, DENETİM firması tarafından belgelendikten sonra Belge Tarihinden itibaren Üç(3) Yıl geçerlidir. fakat her yıl Sertifika veren DENETİM firması tarafından ara denetime tabii tutulma ve ara denetim sonucunun olumlu olması zorunluluğu vardır. Kalite Yönetim Sisteminin uygulanmadığının tespiti halinde, ISO 9001 Belgesini veren Denetim Firmasının Belgeyi İptal Etme yetkisi bulunmaktadır.

ISO 9001 Belgesi Neden alınır?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin faydaları ve sağladığı avantajlar detaylı bir şekilde belirtilmişti. Kuruluş, Kalite Yönetim Sistemini Uygulamakla, Sürekli İyileştirme Sağlayacağından, Müşteri Memnuniyetini artıp, tedarikçi, iç ve dış proses denetimleri ile maliyetleri düşürerek karlılığı artırabilecektir.Kuruluş, Kalite Yönetim Sisteminin uygulanması ile birlikte denetime tabi tutularak kalitesini taçlandırmış olacaktır. ISO 9001 Sertifikasına sahip olan kuruluşa 3. Göz olarak bakıldığında ;

* Problemleri her zaman fırsat olarak gören

* Kendisini Sürekli Yenileyen ve Geliştiren

*Müşteri Memnuniyetini Asıl Amaç Olarak Gören

*Kurumsallaşmış veya Kurumsallaşmaya Her Geçen Gün Bir Adım Daha Yaklaşan

bir kuruluş olarak görmek mümkündür. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı, kuruluş sürekli iyiye gitmeye, karlılığı artırmaya, mevcut prestijini katlayarak artırmaya başlayacaktır.

Özet Olarak;

  • Karlılığı Sürekli Olarak Artırır.
  • Kalite Yönetim Sistemi  kaynakların korunmasını sağlar
  •  Belgesi Yönetimin taahhüdünün sağlandığını gösterir
  • Sistem belgelendirmesi ile ulusal yasa ve dünya standardlarına uyum süresini ve maliyetini azaltır
  • Belgesi ile paydaşların istek ve beklentilerini karşılayarak memnuniyeti yüksek seviyelere çıkarır

Ayrıca iso 9001 belgesi kamu ve özel ihale şartnamelerinde de yer alabilmektedir.