KOSGEB’den T.S.E. Belgesinin Tamamına Destek

KOSGEB den Kobilere Büyük Destek

Kobilerin, ürün/hizmetlerinin kalitesini Dünya standartlarına taşımaları, Dünya pazarında geniş yer tutmaları için Standardizasyon ve Belgelendirme elzem bir durumdur.  Global pazarda haklı itibar sahibi olan Türk Standartları Enstitüsü, sağlamış olduğu belgelendirmeler ile kobilerin önünü açmaktadır. Nitekim, standardizasyon ve belgelendirme masraflarının düşük bütçeyle çalışan kobiler tarafından karşılanamamaktadır. Kobilerin büyümesinde ve pazarlarını genişletmesinde ciddi bir engel olan yüksek belgelendirme maliyeti artık KOSGEB tarafından karşılanacak.

Daha önce Genel Destek Programı / Belgelendirme Desteği kapsamında, T.S.E. Belgesi desteği için akreditasyon ve bölge farklılıkları göstermekteydi. Alınan yeni karar ile birlikte, bölge, akreditasyon gözetmeksizin, alınan T.S.E. belgeleri KOSGEB tarafından karşılanacak.

Kocaeli Vergi Rekortmenleri Ödül Törenine Katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK Marka,Standart ve sınai mülkiyet desteklerinin tamamının KOSGEB’den karşılanacağına dair konuşma gerçekleştirdi. Konuşmadan satır başları şöyle ;

Girişimcilere sağladıkları imkanlardan bahseden Işık, “En son gelişmelerden biri olarak çok değerli bir adım daha attık. Bundan sonra KOBİ’lerin patent, marka, standart belgelerinin ücretlerini tamamen KOSGEB karşılayacak. Hükümetimizin 6 aylık vaatlerinden biri olan Patent Kanun Tasarımızın da hazırlıklarını tamamladık. Üretim Reform Paketimizin hazırlıklarını ise yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bütün bu adımlarımızla birlikte ülkemizin daha yüksek teknolojili alanlarda söz sahibi olmasını sağlayacağız” diye konuştu.

“Merdiven altı üretim, piyasalarda dolaşan ürünlerin kalitesini düşürüyor”

“Merdiven altı üretim, piyasalarda dolaşan ürünlerin kalitesini düşürüyor, o sektörün tamamına zarar veriyor. Doğru bilgi toplayamadığımız için kamu olarak bizim doğru politika üretme araçlarımızın da kısıtlanmasına neden oluyor. Yine kayıt dışılık nedeniyle, yapılması muhtemel bazı vergi indirimlerini yapmak da ne yazık ki mümkün olmuyor. Ekonomiye bu kadar zararı olan bir konuda, kamu ve özel sektör olarak ortak hareket etmek durumundayız. Hükümetimiz Türkiye’de iş yapmayı kolaylaştırmak için çok önemli adımlar attı. İşverenler üzerindeki istihdam yükünü azalttık, KDV, gelir vergisi ve kurumlar vergisinde önemli indirimlere gittik. Kayıtdışı ekonomiyle mücadelemizi de Türkiye’de iş ve yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla yürütüyoruz. Biliyorsunuz, 25 Öncelikli Dönüşüm Programlarımızdan birisi de ‘Kayıtdışı Ekonominin Azaltılması Programı’dır. Özel sektörümüzün de desteğiyle, bu programda çok ciddi çıktılar elde edeceğimize inanıyorum.”