DEZENFEKSİYON KABİNLERİNDE/KAPILARINDA CE İŞARETLEMESİ

DEZENFEKSİYON KABİNLERİNDE/KAPILARINDA CE İŞARETLEMESİ

DEZENFEKSİYON KABİNİ NEDİR ?

dezenfeksiyon kapısı

 

Son dönemde tüm dünyada salgın haline gelmiş COVID 19 yani KORONA VİRÜSÜ’nün yayılmasının engellenmesi için çeşitli buluşlar bulunmuş ve farklı sektörler oluşmuştur. Bunların en önde gelenlerinden biri de DEZENFEKSİYON KABİNLERİ/KAPILARIDIR.

Dezenfeksiyon kabini, toplululuk halinde bulunulan ortamların giriş kapılarında konuşlandırılarak, ortama giren kişilerin kapı/kabin içerisinden geçmesi sağlanır. Yan ve üst panellerinde çeşitli sayı ve ebatlarda nozüller bulunmaktadır. Taban kısmında, dezenfektan havuzu bulunmaktadır. Yan kısımlarında bulunan kaplardaki dezenfektanı, pompa vasıtasıyla nozüllere aktararak geçen kişi üzerine dezenfektan püskürtülür. Bu yolla, ortama giren kişinin dezenfeksiyonu sağlanmış olur. Dolayısıyla virüs bulundurması muhtemel kişinin üzerindeki virüsler etkisiz hale getirilerek ortama yayması engellenmiş olur.

Dezenfeksiyon kabinlerinin üretilmesindeki yasal zorunluluklar

Bilindiği üzere, Türkiye’de Avrupa Birliği Uyum Şartları kapsamında çeşitli yönetmelikler bulunmaktadır. Bunlardan biri de, 2006/42 AB Makine Emniyeti Yönetmeliğidir. Makine emniyeti yönetmeliği ile ilgili detaylı bilgiyi, https://www.tasardanismanlik.com/makinelerde-ce-isareti-almanin-onemi/ adresinden edinebilirsiniz.

Bu yönetmelik kapsamında tüm makinelerin, EN 60204-1 standardına uygun olması gerekmektedir. Dolayısıyla, makine  kriterinde değerlendirilen Dezenfeksiyon kapıları/kabinleri de 2006/42 AB Makine Emniyeti Yönetmeliği şartlarını yerine getirerek EN 60204-1 Makinelerde güvenlik / Makinalarda elektrik donanımı standardına uygun olmalıdır.

Dezenfeksiyon kapısı CE belgesi

EN 60204-1 Makinalarda Güvenlik/ Makinaların Elektrik Donanımları Emniyet Kuralları Standardı Nedir ?

Elektrikle çalışan tüm makinalarda uyulması gereken temel standarttır. Farklı detaylı bilgilere https://www.tasardanismanlik.com/test-hizmetleri/#tab-id-3 linkinden ulaşabilirsiniz.

EN 60204-1 danışmanlığı için Taşar Danışmanlık ile irtibata geçmekten çekinmeyin.

EN 60204-1 standardından bahsedecek olursak, ilgili makinanın elektriksel bağlantılarının güvenliği ile ilgili şartları, test yöntemleri, doğrulama yöntemleri, riskler gibi spesifik konulara değinmiştir.

EN 60204-1 Makinalarda Güvenlik standardının bazı maddeleri;

 

3.1 Harekete geçirici

3.2 Ortam sıcaklığı

3.3 Bariyer

3.4 Kablo tavası

3.5 Donanımlı kablo kanal sistemi

3.6 Aynı anda oluşan

3.7 Boru

3.8 Kontrol devresi (bir makinanın)

3.9 Kontrol cihazı

3.10 Kontrol düzeni

3.11 Kontrollü durdurma

3.12 Doğrudan Temas

3.13 Doğrudan açma çalışması (bir kontak elemanının)

3.14 Kapalı kanal

3.15 Elektrikli çalışma alanı

3.16 Elektronik donanım

3.17 Acil durum durdurma cihazı

3.18 Acil durum devre dışı bırakma cihazı

3.19 Elektrikli kapalı çalışma alanı

3.20 Mahfaza

3.21 Donanım

3.22 Eş potansiyel kuşaklama

3.23 Açıktaki iletken bölüm

3.24 Yabancı iletken bölüm

3.25 Arıza

3.26 Hata

3.27 Fonksiyonel kuşaklama

3.28 Tehlike

3.29 Dolaylı temas

3.30 Endüktif güç besleme sistemi

3.31 Eğitilmiş kişi (elektrik konusunda)

3.32 Ara kilit (güvenlik için)

3.33 Gerilimli bölüm

3.34 Makina harekete geçiricisi

3.35 Makinalar, makina

3.36 İşaretleme

3.37 Nötr iletkeni (sembolü N)

3.38 Engel

3.39 Aşırı akım

3.40 Aşırı yük (bir devrenin)

3.41 Fiş-priz kombinasyonu

3.42 Güç devresi

3.43 Koruyucu kuşaklama

3.44 Koruyucu kuşaklama devresi

3.45 Koruma iletkeni

3.46 Yedekleme

3.47 Referans gösteriliş

3.48 Risk

3.49 Koruyucu

3.50 Koruma

3.51 İşletme seviyesi

3.52 Kısa devre akımı

3.53 Yetiştirilmiş kişi (elektrik konusunda)

Makinelere CE işareti iliştirmek ve 2006/42 Makine Emniyeti Yönetmeliğine uygun makine üretimi için yukarıda bir kısmı belirtilen maddelerin tamamından ilgili makineyi değerlendirerek gerekli ise revizyonlar yapılmalı gerekli önlemler alınmalıdır. Detaylı bilgi için 0544 838 23 23 numaralı telefondan 7/24 irtibata geçebilirsiniz.

DEZENFEKSİYON KAPISINA/KABİNİNE CE BELGESİ NASIL ALINIR ?

dezenfeksiyon kabini ce belgesi

Yukarıda detaylıca bahsettiğimiz üzere, dezenfeksiyon kapısına veya dezenfeksiyon kabinine CE Belgesi almak için ilk etapta, ürünün

TS EN ISO 12100 — Makinalarda güvenlik – Tasarım için genel prensipler – Riskin değerlendirilmesi ve azaltılması (ISO 12100:2010)-

standardından değerlendirilerek gerekli risk analizleri yapılmalı, mevcut riskler mümkünse yok edilmeli, değilse kabul edilebilir seviyeye çekmek için gerekli önlemler alınmalıdır. Taşar Danışmanlık, CE belgesi alınması için gerekli tüm şartları sizin için sağlamakta, ihtiyacınız olan dokümantasyon, hesaplamalar, analizler, takip işlemleri ve CE belgelendirme işlemlerini kısa sürede problemsizce sağlayabilmektedir.

Dezenfeksiyon Kabini CE TEKNİK DOSYASI /Dezenfeksiyon Kapısı CE TEKNİK DOSYASI

CE işareti iliştirmek , CE BELGESİ ALABİLMEK için temel şartlardan biri de ürüne ait TEKNİK DOSYANIN OLUŞTURULMASIDIR.

 

DEZENFEKSİYON KABİNİ CE TEKNİK DOSYASI NEDİR ?

Teknik Dosya ile ilgili detaylı bilgiye https://www.tasardanismanlik.com/ce-teknik-dosya-ce-teknik-dosya-ornegi/ adresinden ulaşabilirsiniz. Kısaca bahsedecek olursak, dezenfeksiyon kabininin veya dezenfeksiyon kapısının tüm teknik çizimlerinin bulunması, gerekli risk analizleri, kullanım kılavuzu, üretici bilgileri, parça listesi, yedek parça kodları, yapılan testler test sonuçları, gerekli uyarı işaretleri ve anlamları gibi ürüne ait tüm data shett in bulunduğu dosyadır. TEKNİK DOSYA ZORUNLUDUR. Üretici 10 yıl saklamak zorundadır.

DEZENFEKSİYON KABİNİ EN 60204-1 Testleri

 

DEZENFEKSİYON KABİNİ LVD TESTİ , Taşar Danışmanlığın uzman kadrosu tarafından koordine edilebilmektedir. Şirketimiz Çözüm ortakları olan AKREDİTE LABORATUVARLAR ile çok güçlü ilişkilere sahiptir. Tüm test işlemleri refakatimizde yürütülebilmektedir.

Makine emniyeti ile ilgili elektriksel testlerin bulunduğu EN 60204-1 standardı kapsamında dezenfeksiyon kabininin elektriksel donanım güvenliği, yalıtım, kaçak akım, devre güvenliği mahfaza güvenliği gibi birçok parametreden LVD TESTİ YAPILMALIDIR. LVD TESTİ ( Lov Voltage Test) 2014/35 BELİRLİ GERİLİM SINIRLARI İÇİN TASARLANAN ELEKTRİKLİ EKİPMAN İLE İLGİLİ YÖNETMELİK (2014/35/AB) kapsamında değerlendirilen testlerdir. bu testler Taşar Danışmanlık tarafından çözüm ortağı olan, LVD testi yapabilecek AKREDİTASYONLU LABORATUVAR a yaptırılır. TS EN 60204-1 standardından akredite laboratuvar, gerekli testleri yaparak test raporunu düzenler. CE TEST RAPORU veya LVD TEST RAPORU Olarak da bilinen rapor sonucuna göre, dezenfeksiyon kabinin güvenli olup olmadığı sonucuna varılır. 2014/35 BELİRLİ GERİLİM SINIRLARI İÇİN TASARLANAN ELEKTRİKLİ EKİPMAN İLE İLGİLİ YÖNETMELİK ve bu yönetmeliğe göre LVD TESTLERİ ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.tasardanismanlik.com/test-hizmetleri/

 

DEZENFEKSİYON KABİNİ ETİKETLEME

Etiketleme, hem 2006/42 Makine Emniyeti Yönetmeliği Hem de 2014/35 BELİRLİ GERİLİM SINIRLARI İÇİN TASARLANAN ELEKTRİKLİ EKİPMAN İLE İLGİLİ YÖNETMELİK için zorunlu olan ve belirlenen çerçeveye uygun olması gereken işlemdir. Ürün etiketinde olmazsa olmaz, üretici adı, adresi, iletişim bilgileri, CE İŞARETİ, UYARI İŞARETLERİ, Marka Model Bilgileri, Çalışma aralıkları ( voltaj, güç, amper, frekans) gibi teknik detayların olması gereken, su veya çözücüyle çıkmayacak özellikte olan etiket olmak zorundadır.

DEZENFEKSİYON KABİNİ , KULLANMA KILAVUZU

Dezenfeksiyon kabinin ce belgesi alabilmesi için gerekli şartlardan biri de kullanma kılavuzudur. Kullanma kılavuzunda ürüne ait bilgiler üretici bilgileri, parça kodları/adları, uyarıcı işaret ve bilgiler, tanıtım gibi birçok spesifik bilginin yer alması gerekmektedir. Taşar Danışmanlık, Dezenfeksiyon Kabininin kullanım kılavuzu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

DEZENFEKSİYON KABİNİNE CE BELGESİ NASIL ALINIR ?

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin yapılmasından sonra, üreticinin, kalite yönetim sistemine sahip olması gerekmektedir. Kalite yönetim sistemi, ISO 9001 2015 standardından olabileceği gibi, Fabrika Üretim Kontrol Sistemi, de olabilir. Bunun amacı, birinci ve bir milyonuncu ürünün aynı standartlarda çıkmasını garanti etmektir. Taşar Danışmanlık, kalite yönetim sisteminizin kurulmasında uygulanmasında sizlere gerekli kalite yönetim sistemi eğitimini ve dokümantasyonunu sağlayacaktır.

Kalite yönetim sistemi uygun olan, kalite yönetim sistemi belgesi olan veya fabrika üretim kontrol sistemi belgesi olan üreticinin AT UYGUNLUK BEYANI , diğer tabirle CE DEKLARASYONU vermesi gerekmektedir. ISO 9001 2015 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİYE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ ; https://www.tasardanismanlik.com/iso-9001-kalite-yonetim-sistemi/

CE DEKLARASYONU ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.tasardanismanlik.com/ihracat-ve-ithalat-icin-ce-deklerasyonuab-uygunluk-beyani/

 

DEZENFEKSİYON KABİNİ CE UYGUNLUK BEYANI nın da verilmesinden sonra, ürüne CE işareti iliştirilebilir. Ce işareti / Ce belgesi olan dezenfeksiyon kabini, yurtiçi ve yurt dışı piyasada serbestçe satılabilir. Tüm bu sürecin yönetimi için uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. 7/24 iletişim numaramız : 0544 838 23 23.

DEZENFEKSİYON KABİNİ CE BELGESİ ÖRNEĞİ

Dezenfeksiyon kabini için alınan CE Belgesi örneği aşağıdaki resimde gösterilmiştir. standart numaraları, bilgiler temsilidir.