TSE 13231 HYB

TS13231 EGZOS GAZI EMİSYONU ÖLÇÜMÜ YAPAN YETKİLİ İSTASYONLAR İÇİN KURALLAR

TS 13231 EGZOS GAZI EMİSYONU ÖLÇÜMÜ YAPAN YETKİLİ İSTASYONLAR İÇİN KURALLAR

 

Otomotiv sektöründe, kara araçlarının, Karayolu trafik kanunu uyarınca periyodik olarak muayeneden geçmeleri zorunludur. muayenesiz araçların trafikte dolaşımları sonucu araçlar, uyarı cezası veya trafikten men cezası alabilmektedirler.

Muayene İşlemleri için gerekli olan şartlardan biri de halk dilinde  EGZOS PULU olarak nitelendirilen, EGZOS GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ dür. bu ölçüm sonrası izin verilen aralıklarda emisyon sağlamayan araçlara onay/egzos pulu verilmez. dolayısıyla , muayeneden pulsuz geçemeyecekleri için trafikte de dolaşamazlar.

EGZOS PULU YETKİLİ İSTASYONU olabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay alınması gerekmektedir. bu onay işlemleri için de iş yerinin belirli standartlarda olması ve kriterlere uyması gerekmektedir. Bakanlığın istemiş olduğu şartlar arasında, İş yerinin;  ” TS 12047  Yetkili Servisler- Motorlu Kara Taşıtları İçin KurallarHizmet Yeterlilik Belgesi ‘ ne sahip olmaları şartı aranmaktaydı.  Fakat, 11.03.2017 tarihli 28837 sayılı kanun ile EGZOS GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPAN YETKİLİ İSTAYSONLAR ‘ın taşıması gereken özelliklerde değişiklik olmuştur. bu değişikliğin başında İlgili iş yerinin TS 12047 HYB Belgesi Şartına İlaveten ” TS 13231 İş Yerleri – Egzos gazı emisyonu ölçümü yapan yetkili istasyonlar için kurallar” standardına uygun olması ve Türk Stanadartları Enstitüsünden ( TSE ) Bu standarda ait belgeyi almış olmaları gerekmektedir.

TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi

TS 13231 HYB

Peki Nedir Bu TS 13231 Standardı ?

Bu standart Aralık 2016 tarihinde düzenlenmiş ve yayınlanmıştır. tamamen egzos gazı emisyon ölçümü yapan iş yerlerine özel hazırlanmış ve asgari kalite şartları belirlenmiştir. yetkili servisler için ağır şartları olmamakla birlikte, ölçümü yapan cihazların özellikleri , servis özellikleri, personel özellikleri, sağlık güvenlik özellikleri gibi konulara değinilmiştir.

TSE 13231 Hizmet Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır ?

Öncelikle , TSE ye başvurmak için gerekli kriterler olan tüm yasal şartların sağlanması gereklidir. (İş yeri ruhsatı gibi)

İlgili iş yerinin TSE 12047 belgesine sahip olması gerekmektedir.

İş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı çalıştırılmalı veya yetkili OSGB den hizmet alınmalıdır.

İş yerinde muhakkak suretle tüm sağlık güvenlik şartları sağlanmalı riskler kabul edilebilir seviyeye indirilmelidir. personel gerekli eğitimi almalı ve TSE 13231 standardında belirtilen, techizatlar ve alt yapı şartları bulundurulmalıdır. Örneğin, lift, rampa veya kanal sistemi olmalı, ölçüm yapılan yeri kaydedecek kamera sistemi olmalı gibi.

Tüm ölçüm aletlerinin Kalibrasyonları ve yasal zorunlu olanların periyodik muayeneleri yapılmalıdır. ( Araç Lifti Muayenesi ) gibi.

yukarıda bahsettiğimiz şartlar, standardın istemiş olduğu şartların bir kısmıdır. bu şartların tamamı sağlandıktan sonra TSE ye prosedürüne uygun olarak başvuru işlemleri gerçekleştirilerek, belgelendirme denetimi talebinde bulunulur. bu talepte esas şartlardan biri de TSE Başvuru ücreti dekontudur. TSE Ücretleri TSE Ücret çizelgesinde belirlenmiş ücretlerdir. Hizmet yeterlilik belgesi fiyatı , ilk başvuru için 500 TL önceden belge sahibi olan firma için 375 TL avans dekontu yatırılması sonrası işlemler başlatılarak, işlem sonucunda TSE nin ücret hesaplaması sonrası kalan kısmın mahsuplaşmasıyla işlem tamamlanır.

TSE 13231 Belgesi Almak İçin Ne Yapmalıyım ?

Bu belgeyi almak için TAŞAR DANIŞMANLIK sizlere partner olabilir. tecrübeli uzman kadrosu, sizlere 13231 eğitimi vererek gerekli dokümantasyon şartlarını sağlar, iş yeri ihtiyaçlarınız ile ilgili detaylı bilgiler vererek, TSE başvuru işlemlerinizi gerçekleştirir. Denetim ve belgeye bağlama süreçlerinizin tamamında sizinle birlikte hareket ederek, ilgili iş yükünü üzerinizden almış olur. hizmet yeterlilik belgesi danışmanlık ücretlerimiz için irtibata geçebilirsiniz : info@tasardanismanlik.com 0216 594 04 23